Bolesność w gardle jest objawem wielu infekcji, alergii i innych dolegliwości. Najczęściej pojawia się w sezonie jesienno-zimowym, choć może przytrafić się także wiosną i latem. Powoduje dyskomfort, a także trudności w mówieniu i przełykaniu. Osoby zmagające się z bólem próbują na różne sposoby radzić sobie z tym problemem. Jednym z powszechnie wybieranych rozwiązań są środki do płukania gardła. Czy rzeczywiście działają?
Dlaczego gardło boli?
Ból gardła może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej jest to objaw infekcji wirusowej, jak przeziębienie czy grypa. Wirusy wywołują stan zapalny, który prowadzi do obrzęku i podrażnienia śluzówki. Dyskomfort może też być spowodowany przez bakterie. Dzieje się tak między innymi w przebiegu anginy.
Nieprzyjemne uczucie w gardle może też być efektem długotrwałego przebywania w pomieszczeniach, gdzie jest suche powietrze, częstego kontaktu z dymem papierosowym lub alergii. Przypadłość często zdarza się u osób, które pracują swoim głosem, np. nauczycieli czy muzyków.
Tradycyjny sposób na walkę z bólem
Płukanie gardła to metoda znana od pokoleń. Używa się do tego różnych roztworów, takich jak woda z solą, napary ziołowe czy preparaty apteczne. Działanie płukanek opiera się przede wszystkim na mechanicznym oczyszczaniu gardła z drobnoustrojów i łagodzeniu stanu zapalnego. Roztwór soli pomaga zmniejszyć obrzęk i zredukować ból. Wywary z rumianku lub szałwii działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co może wspierać regenerację.
Wielu lekarzy potwierdza, że płukanie gardła może przynosić ulgę, jednak nie zawsze jest to wystarczająca forma leczenia. W przypadku poważniejszych infekcji może być konieczne zastosowanie silniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a niekiedy także antybiotyków.
Jak prawidłowo płukać gardło?
Aby płukanie było efektywne i bezpieczne, musi być właściwie wykonane. Do zabiegu należy wykorzystywać łagodne roztwory i napary, ich stężenie nie powinno być zbyt mocne, aby nie wywołało podrażnień. Woda do płukania nie może być gorąca ani bardzo zimna. Najlepszym wyborem jest lekko ciepły płyn. Warto pamiętać, że nie wszystkie substancje nadają się do połykania, zazwyczaj wskazane jest ich wypluwanie. Trzeba to sprawdzić przed przystąpieniem do płukania. Różnego rodzaju preparaty do tego zabiegu można zobaczyć na stronie https://abcapteka.pl/.
Płukanie gardła może pomóc w złagodzeniu bólu gardła, jednak nie usuwa przyczyny problemu, którą najczęściej jest infekcja. Jeżeli pomimo stosowania domowych sposobów dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, najlepiej będzie umówić się na konsultację z lekarzem.